Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie
Naar einde van slider
Student met eindwerkstuk: tas in de vorm van theepot
Student met eindwerkstuk: tas in de vorm van theepot

Creatief vakman (ontwerpen en maken met leer/textiel)

Richting: Vakspecialist Locatie: Amsterdam Opleidingsniveau: Niveau 4 Leerweg: BOL: Leren op school Duur: 4 jaar

Het vak

Als creatief vakman ben je werkzaam als (zelfstandig) vakman en ondernemer die hoeden, schoenen of tassen vormgeeft, maakt en verkoopt. Tijdens de opleiding leer je zowel het traditionele vakmanschap als nieuwe (digitale) technieken. Beide vaardigheden gebruik je om traditionele en vernieuwende producten of een combinatie te ontwikkelen. Je maakt dit in opdracht of creëert het vanuit eigen initiatief en zet dit op de markt. Het gaat vaak om unieke en kleine series. Dit sluit aan bij de ontwikkeling in de branche dat klanten steeds meer vragen naar authentieke en unieke producten. Producten waarvan ze weten wie het gemaakt heeft, van welke materialen en waar een verhaal achter zit. In de opleiding besteden we veel aandacht aan duurzaamheid op het gebied van materialen en nieuwe technieken.

Ellen Vlaming haar eindwerkstuk

Titel van video

handen die iets maken met textiel

De lessen

Tijdens de opleiding leer je ontwerpen, tekenen, werken met verschillende materialen en machines, en ontwikkel je kennis van cultuur, ondernemen en algemene vakken.

Bij de start kies je voor de richting ontwerpen en maken met leer/textiel. Vanaf leerjaar twee specialiseer je je verder, bijvoorbeeld als tassenmaker, hoedenmaker of schoenmaker. Met de keuzedelen in leerjaar twee en drie verdiep je je in materialen, producten en digitale productie, zodat je jouw eigen talenten en interesses verder kunt ontwikkelen.

Jouw toekomst

Na deze opleiding kun je gaan werken als zelfstandig creatief vakman of aan de slag bij een ontwerper in een atelier of bijvoorbeeld een orthopedisch schoenmaker.
Met de creativiteit, het vakmanschap en het ondernemerschap die je ontwikkelt tijdens deze vierjarige mbo-opleiding kun je een eigen bedrijf starten, maar heb je ook een sterke basis om door te stromen naar een hbo-opleiding op het gebied van kunst en design.

Wat kun jij verwachten bij deze opleiding?

De lessen

Materialen en technieken • Hand- en computertekenen • Vormgeven en ontwerpen • Werken met computergestuurde machines • Kunst- en cultuurgeschiedenis • Product- en materialenkennis • Ondernemersvaardigheden • Nederlands/Engels/rekenen en loopbaan & burgerschap

Voorbeeld lesrooster

Klik op de button om een voorbeeld van een lesrooster te zien.

Baankansen

Klik op de button om meer te weten over de baankansen van deze opleiding, wat ga je gemiddeld verdienen en hoe snel vind je een baan?

 Intakegesprek

Na het maken van de AMN talentscan en het uploaden van je portfolio, word je uitgenodigd voor een intakegesprek met een docent van de opleiding.
De docent bespreekt met jou (en je ouders/verzorgers) de uitslag van de AMN talentscan en zal je vragen stellen over je portfolio. Je kunt je portfolio verder toelichten en uiteraard kun jij ook al je vragen stellen over wat je nog wil weten van de opleiding.

Deze opleiding wordt alleen in Amsterdam aangeboden. Amsterdam is het bruisende culturele hart van Nederland, een ideale omgeving om je creatieve talent te ontwikkelen. Het HMC is goed te bereiken met het openbaar vervoer vanuit het hele land en de verbindingen met de oude stad, de grote musea en de andere culturele instellingen liggen voor de deur en zijn ook met de fiets goed te bereiken.  

AMN Talentscan

Nadat je je hebt aangemeld, word je uitgenodigd voor het maken van een AMN talentscan. Dit is een online test die je thuis maakt. Deze test geeft inzicht in jouw mogelijkheden op het gebied van o.a. rekenen, taal en persoonlijke competenties die nodig zijn voor een goede aansluiting bij de opleiding. De uitslag van de test wordt met je besproken tijdens het intakegesprek.

Portfolio

We willen je graag beter leren kennen door te zien wat je allemaal al maakt. Je stelt daarvoor een portfolio samen, waaruit blijkt dat jij een echte maker bent en dat je creatieve ideeën hebt. Bekijk hier meer informatie over wat we verwachten van je portfolio.

Aanmelden

Ben je enthousiast geworden over deze opleiding? Meld je dan gelijk aan. Nadat je je hebt aangemeld, word je uitgenodigd voor een AMN talentscan. De test heeft als doel dat je wordt geplaatst in een opleiding die optimaal aansluit bij je mogelijkheden.

Let op: bij het aanmelden log je in met je DigiD

Aanmelden opleiding